На 10 ноември (вторник) 2020 г., на пресконференция, ректорът на Русенския университет чл.-кор. проф. д.т.н. Христо Белоев, председателят на Общото Събрание проф. Велизара Пенчева, заместник-ректорът по Учебната работа проф. Пламен Кангалов, заместник-ректорът по Интернационализация и комуникационна политика доц. д-р Десислава Атанасова, заместник-ректорът по Развитие, координация и продължаващо обучение проф. Пламен Даскалов, главният секретар доц. д-р Таня Грозева и координаторът по интеринституционална комуникация проф. д-р Юлиана Попова представиха празничната програма на събитията, посветени на 75-годишнината на русенската Алма Матер.

DSC_0012.JPG

В началото чл.-кор. проф. д.т.н. Христо Белоев отбеляза, че всички събития в Русенския университет през 2020 г. са посветени на неговата 75-годишнина. „В празничния календар за 2020 година бяха предвидени повече от 100 общоуниверситетски и факултетски инициативи, които се реализираха при спазване на мерките за ограничаване на разпространението на COVID-19. Академичната среда и възможностите за високотехнологични решения позволиха провеждане на събития в разнообразен формат, включително във виртуален формат" - добави ректорът.

DSC_0017.JPG

Чл.-кор. проф. д.т.н. Христо Белоев уточни, че по подобен начин, чрез съчетаване на присъствени и онлайн събития ще се състои и тържественото отбелязване на 75-годишнината на Русенския университет и представи планираните събития:   празничният ден 12 ноември ще започне в 10 часа, в Централното фоайе на Ректората, където ще бъде открита постерна изложба „75 години Русенски университет". На 20 табла изложбата ще представи в хронологичен ред всички по-важни събития в университета, които са се случили между 70-тата годишнина през 2015 г. и 75-годишнината тази година.

DSC_0020.JPG

След това, проф. Белоев обяви 4  юбилейни издания, които ще бъдат представени: празничният брой на в. „Студентска искра"; Виртуален албум „75 години Русенски университет"; Книгата „Пожелай свободата", посветена на 170 г. от рождението на Ангел Кънчев и 75-годишнината на Русенския университет; Книгата „РУморески" – весели случки от живота на Русенския университет в периода 1945-2020 г.

DSC_0021.JPG

Проф. Белоев сподели, че най-значимото събитие за празничния 12 ноември е Тържественото събрание, което ще се проведе в Канев център с присъствието на ограничен брой представители на ръководния състав на университета и официални гости. То беше излъчвано в реално време в YouTube канала на Русенския университет. Проф. Белоев обяви, че по време на тържественото събрание от 16 ч. в Канев център ще бъде направена премиера на промоционалния филм „75 години Русенски университет".

DSC_0034.JPG

Ас. д-р Дияна Кинанева даде подробности за Виртуалния албум, който представя най-значимите съвременни постижения на Русенския университет в различни сфери от неговата дейност: образование, наука, иновации, регионално лидерство, международен авторитет, постижения на студентите и докторантите, клубната дейност в университета. Албумът е виртуален, защото на всяка страница има по 2 QR кода, при сканирането на които се отварят дигитални изображения или 3D модели, добави д-р Кинанева.

В празничната програма бяха включени още откриване и пленарна сесия на 2 международни конференции: 59-та Научна конференция на Русенския университет и Съюза на учените – Русе  и 7-та Международна научна конференция по енергийна ефективност. В голямата си част конференциите ще преминат онлайн.

За повече информация:

чл.-кор. проф. д.т.н. Христо Белоев, ректор на Русенския университет, тел. +359 88 747 2153