Днес, 24 февруари (понеделник) 2020 г. за пръв път в Русенския университет  гостува председателят на управителния съвет на Съюза на българските журналисти г-жа Снежана Тодорова. Посещението започна със среща с академичното ръководство, на която с ректора чл.-кор. проф. д.т.н. Христо Белоев подписаха меморандум за сътрудничество. Целта на договора е осигуряване на стажантски програми за студенти, организиране на съвместни семинари и конференции и обмен на информация чрез електронните портали на двете институции.  В края на срещата г-жа Тодорова дари за университетската библиотека книги на своя съпруг професор по източни литератури и култури дфн Александър Федотов: „Духът на пролетта", „Упрекът на тигъра", „Искам да попитам луната" и Конфуцианският отшелник".

DSC_0819.JPG
DSC_0824.JPG
DSC_0870.JPG
DSC_0876.JPG

В централното фоайе на ректората г-жа Снежана Тодорова откри изложбата „С обич към Изтока", експонирана в памет на нейния съпруг. Проф. дфн Александър Федотов работи като професор по източни литератури и култури в Софийския университет и директор на Центъра за източни езици и култури, заместник-ректор е на университета /2001-2007/, председател на Висшата атестационна комисия на Р България /2009-2012/ и почетен председател на Институт „Конфуций" – София.

Изложбата съдържа 32 пана, доказващи трайната привързаност на проф. Федотов към корейската, монголската и тибетската култури и езици. Фотосите са заснети по време на последното му пътуване в Азия. Изложбата ще бъде на разположение на посетители през следващите 10 дни.

DSC_0887.JPG
DSC_0918.JPG

В края на програмата г-жа Тодорова проведе дискусия със студенти от специалност „Български език и история", с главния редактор на вестник „Студентска искра" доц. Анелия Манукова и преподаватели в хуманитарните специалности на университета. Бяха засегнати темите за качествата, необходими на един журналист, за фалшивите новини, за трудностите на някой от традиционните ежедневници и други. Обсъдиха се и възможности за обмен на информация и сътрудничество с главния редактор на вестник „Студентска искра".

DSC_0938.JPG
DSC_0955.JPG