logo UIL.pngУчебно-изследователската лаборатория
„Културно-историческо наследство“


Учебно-изследователската лаборатория „Културно-историческо наследство“ с ръководител доц. д-р Румяна Лебедова  е създадена през 2013 г. по фонд „Научни изследвания“ във Филиал Силистра на РУ „Ангел Кънчев“, с цел да обедини и насърчи студенти с интереси в областта на хуманитаристиката. В нея са включени студенти от специалност „Български език и чужд език“.

Създаването на младежка изследователска група и оборудването на учебно-изследователска лаборатория допринасят за разгръщане на дейности, насочени към привличане и мотивиране на добрите студенти към по-активна научноизследователска и творческа дейност. Едновременно с това се създават условия за публична изява и представяне на резултатите от техните изследвания. 

Като технически оборудвано пространство и като предпоставка за създаването на общност УИЛ дава възможност да се инициират и осъществят различни идеи и проекти, свързани с културно-историческото наследство, познаването и съхраняването на което е задължително условие за осъществяване девиза на Европейския съюз – «Единни в разнообразието».

Създадената работна група, чийто състав се обновява периодично, без да се губи приемствеността, се ангажира с различни инициативи, които формират и развиват у студентите редица практически умения – работа в екип, креативност, стремеж към научно изясняване на фактите, проучвателска дейност, аргументация на тезите с автентичен материал, създаване на научен текст, презентиране на постигнатите резултати, обществена активност. Тези умения са приложими  в реализирането на конкретните им задължения, както и изключително полезни в работата им на бъдещи учители, тъй като голяма част от дейностите се провеждат в партньорство с различни културни и образователни институции, които биха могли да бъдат и бъдещи работодатели на студентите.

Галерия

 


​Ценно дарение в навечерието на Студентския празник



В навечерието на Осми декември Студентската учебно-изследователска лаборатория „Културно-историческо наследство“ към Филиал Силистра на Русенския университет „Ангел Кънчев“ получи ценно дарение от Красимир Коев – повече от 1100 библиотечни единици от различни области: специализирана научна литература – теория на литературата, история на литературата, литературна критика, фолклористика; философия; психология; естетика; изкуствознание; културология; история; езикознание; литературоведска периодика. Дарението от личната библиотека на Красимир Коев включва и изследвания на руски език, някои от които са библиографска рядкост. То се интегрира в съществуващия библиотечен фонд на Учебно-изследователската лаборатория, в който до този момент има преди всичко историческа и краеведска литература, допълва и обогатява тематичния му спектър и е от изключителна полза за студентите от хуманитарното направление – специалност „Педагогика на обучението по български и чужд език“, в тяхната учебна и изследователска дейност.

Красимир Коев e филолог българист, който е завършил Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, а по-късно специализира литературен анализ и теория на литературата в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Започва работа като учител в Павликени, а от 1973 година е в Силистра, където дълги години работи в областта на образователната система: инспектор по български език и литература, един от създателите и по-късно директор на ЕГ „Пейо Яворов“; началник на регионалния инспекторат по образованието. Общински съветник е от листата на СДС в периода 1991 до 2007 г. Работил е в Министерството на образованието и в издателство „Просвета“, дългогодишен член на националното ръководство на Съюза на филолозите българисти. По покана на проф. д-р Славчо Иванов в периода 1987-90 година води лекции и упражнения по Литературознание в тогавашния Полувисш педагогически институт за подготовка на учители V-VIII клас, сега – Филиал на РУ „Ангел Кънчев“, което е и един от мотивите за дарението.

Да дариш книги не е просто жест на щедрост. То е желание за споделяне, очакване за духовно общуване, съхранение на знание и ценности, надежда за преодоляване на преходността... С надежда, че е намерен точният адресат!

Респект и благодарност!