НАУЧЕН ЦЕНТЪР "СВ. ДАЗИЙ ДОРОСТОЛСКИ" 

Интересът към науката, литературата, историята и езика у нас се заражда в края на IX век, когато се създават първите книжовни центрове на Борисова и Симеонова България – Преславската и Охридската книжовна школа. По-късно се формират и други средища, дали облика не само на нашата, но и на славянската наука и книжнина – Атонската, Търновската, Видинската, Софийската школа. Днешните техни наследници – Кирило-Методиевският научен център при Българската академия на науките, Центърът за славяно-византийски проучвания „Иван Дуйчев", НЦ „Преславска книжовна школа" при Шуменския университет „Епископ Константин Преславски", НЦ „Търновска книжовна школа" при Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий" и др. – са достойни продължители и радетели на традициите да се съхранява, изучава и препредава българското. Те стимулират творческата активност у преподаватели, научни работници, докторанти и студенти, насочват изследванията в нови области, генерират иновации в науката и техниката.

Идеята в град Силистра да се създаде научен център възниква скоро след посещението на папа Йоан-Павел II, който през 2002 г. донася в България частица от мощите на св. Дазий – първия доростолски мъченик, посечен на брега на река Дунав заради своята вяра. 


СЦЕНА С ПОСИЧАНЕТО НА СВ. ДАЗИЙ ДОРОСТОЛСКИ.

МИНИАТЮРА ОТ МЕСЕЦОСЛОВА НА ВАСИЛИЙ ІІ ОТ НАЧ. НА ХІ В.


През 2006 г. е разработен научноизследователски проект с основна цел създаване и освещаване на научен център към Филиал-Силистра на Русенския университет „Ангел Кънчев". Учредители са покойният проф. Славчо Иванов (1939 – 2006), покойната доц. Петранка Трендафилова (1953 – 2018), доц. Тодорка Георгиева и доц. Румяна Лебедова. Техни съратници са тогавашните студенти Миролюба Стоянова и Мария Томова.

 

Доц. д.ф.н. Тодорка Георгиева – ръководител на Научния център „Св. Дазий Доростолски"  

На 1 септември 2006 г. Негово Високопреосвещенство митрополит Иларион в присъствието на граждани на град Силистра, на гости от други държави и градове – Украйна, Русия, Южна Корея, Русе, освети Научния център и с благословията на тогавашния патриарх Максим му даде името на св. Дазий Доростолски. 

 

ОСВЕЩАВАНЕ НА НЦ „СВ. ДАЗИЙ ДОРОСТОЛСКИ"

От създаването си до днес Научният център “Св. Дазий Доростолски” успешно се утвърждава като средище за осъществяване на висококвалифицирани проучвания в областта на хуманитаристиката, за развиване и поощряване на самостоятелните изследвания на преподавателите, докторантите и студентите с цел разгръщане на  научноизследователския им потенциал, за активно творческо сътрудничество между представителите на научната общност у нас и чужбина. Научният център успешно е интегриран с наши и чуждестранни научни организации, сред които са Кирило-Методиевският научен център при БАН, Международният университет за природата, обществото и човека в гр. Дубна (Русия), НЦ Преславска книжовна школа и др. 


Обсъждане на възможностите за сътрудничество между 
Кирило-Методиевския научен център при БАН и НЦ “Св. Дазий Доростолски”

Акцентът в дейността на Научния център “Св. Дазий Доростолски” се поставя върху стимулирането на научното, творческото и личностното израстване и развитие на академичния състав на Филиал-Силистра; в организирането на научни форуми с национално и международно участие; в провеждането на курсове, обучения и семинари.

 

Кръгла маса на тема: „Образователните проекти на Независима България", организирана от „Св. Дазий Доростолски"

През 2006 г. Научният център "Св. Дазий Доростолски" стартира дейността си с организирането на Международна научна конференция, посветена на 1900-годишнината от обявяването на Силистра за самоуправляващ се град. Изнесените доклади и научни съобщения са публикувани в „Известия на НЦ „Св. Дазий Доростолски". Книга І. Силистра, 2006.
Докладите, свързани с научноизследователските проекти,  се отпечатват в Известия на научния център „Св. Дазий Доростолски".

   Picture12.jpgPicture13.jpg