Катедра "Физическо възпитание и спорт" провежда ежегодни пролетни и есенни спортни състезния.

Учебно-тренировъчна и спортно-състезателна дейност в Русенски университет се осъществява с ръководната и целенасочена спортно-педагогическа работа на преподавателите от катедра "ФВС" чрез спортните секции на  Университетския спортен клуб "Академик" в тясно сътрудничество със Студентската спортна комисия при Студентския съвет.

Основните видове дейности:

- Подготовката и участието на университетските представителни отбори в Националните студентски състезания.

- Организиране и провеждане на ежегодни пролетни и есенни спортни игри в рамките на университета.

- Есенните университеттски спортни игри са под мотото "Русенска универсиада", която е посветена на Денят на университета и Националния студентски празник Осми декември. В края ма годината се орагнизира тържество-награждаване на студентите-спортисти в Канев център.