​          Центърът за продължаващо обучение е създаден през 1977 г. като Факултет за повишаване на квалификацията. През 2000 г. e преименуван в Център за повишаване на квалификацията, а през 2005г. в Център за продължаващо обучение.
          Центърът за продължаващо обучение (ЦПО) е обслужващо звено към Русенския университет. Предметът на дейност на ЦПО е обучение и придобиване, разширяване и усъвършенстване на  професионалната квалификация на студенти, докторанти, членове на научно-преподавателския състав на Русенския университет, специализанти и курсисти, завършили средно или висше образование с цел подпомагане на професионалната кариера и индивидуалното развитие. ЦПО провежда консултантска и други  дейности и услуги, които са в съответствие с Правилника за дейността на Русенския университет и закона за висшето образование.

Органи за управление на ЦПО са:  Учебно-научен съвет на ЦПО и Ръководител на ЦПО.

Обучението в ЦПО се осъществява от висококвалифицирани университетски преподаватели и гост-лектори. На разположение на обучаемите са два офиса за административно обслужване - един в Ректората на университета и втори офис за чужди езици, намиращ се в 4-то студентско общежитие.

Учебните занятия се провеждат в ергономични зали с използването на съвременни учебно-технически средства, сред които голяма лекционна зала с 44 места компютърна - с 13 работни места.