Броят на обучаваните чуждестранни студенти, специализанти и докторанти в едно висше училище е един от основните критерии за оценка на авторитета на научно-преподавателския му състав!

Русенският университет е с традиции в обучението на чуждестранни студенти. През 70-те години в Русенския университе се обучават младежи и девойки от 4 континента – Европа, Азия, Африка и Латинска Америка. Най-много са представителите на Виетнам, Куба, Афганистан, Никарагуа, Сирия, Ирак, Йордания, Нигерия, Етиопия, Гърция, Кипър.

История в дати:

• 1979 год.       Подготвително отделение по български език
    • 1980 год.       Деканат за работа с чуждестранни студенти
    • 1981 год.       Факултет за чуждестранни студенти
    • 2002 год.       Дирекция Чуждестранни студенти

Днес в Русенския университет се обучават повече от 500 чуждестранни студенти и докторанти от Албания, Виетнам, Гърция, Ирак, Македония, Молдова, Сирия, Турция, Украйна и други.